Ağız Bakımı Önerileri

İzmir Menderes Diş Hekimi olarak, sağlıklı bir ağız ve dişler için günlük hayatımızda yapmamız gereken çok kolay ve bir o kadar da etkili yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Su Tüketimi

Gün içerisinde yetişkin bir bireyin alması gereken minimum 2-2.5 lt su ihtiyacı bulunmaktadır. İnsanların sindirimlerinin ilk başladıkları yer ağız ve dolayısıyla dişlerdir. Bol su tüketerek yiyecek ve içeceklerin diş yüzeylerinde oluşturacağı kötü bakterileri, artıkları yok etmeye faydalıdır. Bu sayede ağız kuruluğunun sebep olacağı hastalık ihtimalleri de ortadan kalmış olur.

Düzenli ve Doğru Diş Fırçalama

Dişlerimizi her gün, günde iki defa ve en az 2 dakika düzenli olarak fırçalamalıyız. Özellikle yemeklerden sonra fırçamalaya özen göstermeliyiz. Diş fırçası seçiminde, diş hekiminize danışarak size en uygun modeli belirleyebilirsiniz. Diş macunu reklamlarında sıklıkla gördüğünüz beyazlatıcı, hassas dişlere özel, güzel kokulu gibi ifadeler diş macunu seçiminde sizi yanıltabilir. En doğru diş macunu da yine hekiminiz tarafından size önerilen ve size uygun olan diş macunu olacaktır.

Dil İhmale Gelmez

Ağız bakımı konusunda dil sağlığı da en az diş sağlığı kadar önemlidir. Dilimizin damağımıza, dişlerimize ve ağzımızdaki birçok noktaya temas ettiğini düşünürsek, dil temizleme aparatları veya dil temizleme bölümü olan diş fırçaları ile düzgün bir şekilde temizlemeli ve hijyenik ortamı korumalıyız.

Diş İpi Kullanımı

Diş fırçalarının kılları ne kadar ince olursa olsun, dişlerin aralarına çoğu zaman ulaşmakta tek başlarına yetersiz kalabilirler. Doğru ve düzenli menderes diş ipi kullanımı sayesinde diş aralarında birikecek yiyecek artıklarından kurtulabilir ve dişlerinizin sağlığı için faydasını görebilirsiniz. Günde sadece bir defa bile diş ipi kullanmak, ağız ve diş sağlığı için faydalı olacaktır. Diş ipinin doğru kullanımı için hekiminize danışabilirsiniz.

Uykudan Önce Diş Fırçalamak

Daha önceki maddelerde belirttiğimiz gibi diş fırçalamak ve bunu günde iki defa yapmak çok önemlidir. Ancak birçok diş hekiminin önereceği bir diğer konu ise uyumaya gitmeden önce diş fırçalamanın değeridir. Uyku süremizin çoğunda ağzımız kapalı olacağından dolayı dişlerin arasında plakların depolanması, diş çürümesi başta olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasında ideal bir ortam söz konusudur. Eğer dişlerinizi uyumadan önce fırçalar ve diş ipi ile gerekli bakımları da yaparsanız dişlerinizin ve ağzınızın sağlığı için iyi bir adım atmış olursunuz.

Düzenli Diş Hekimi Muayenesi

Evde bakım konusunda yapabileceğiniz her şeyi yapmanız çok değerlidir. Ancak diş hekimlerinin en az yılda iki defa ağzınızı ve dişlerinizi kontrol etmeleri faydalıdır. Gözden kaçabilecek herhangi bir durumda erken tanının önemli olduğunun altını bir kez daha çizmek isteriz. Dişlerinizin derinlemesine temizlenmesi, mevcut sağlık durumunun kontrol edilmesi de çok önemlidir. Menderes diş hekimi olarak sağlıklı dişler, mutlu gülüşler dileriz.